A "revitalizáció" folyamata:
1. A felület elhasználódása, kopása. A súrlódó felületekről, működés közben a terhelések, illetve a külső szennyeződések hatására fématomok, atomcsoportok szakadnak ki, melyek a kenőolajba kerülve további felületi sérüléseket okoznak.
2. A "revitalizáció" kezdete. A "revitalizáló" anyagot a kenőanyag juttatja el a súrlódó felületek közé, ahol az katalizátorként feldúsítja a felület széntartalmát és elindítja a fémkarbid - fémkerámia réteg kialakulását. A "revitalizáció" a legkopottabb felületeken indul meg először, mert itt a legnagyobban a kristályszerkezetek sérülései, melyek mágnesként vonzzák magukhoz a "revitalizáló" anyagot.
3. Az új felület képződése. Percekkel a "revitalizálás" megkezdődése után, a felületről a korábban levált fémkopadékok részvételével, új fémkerámia védőréteg alakul ki. A felületi sérülések eltűnnek, a folyamat lelassul, majd leáll.
4. A felületképződés befejeződése. Az új felület üvegszerű, átlátszó és sima. Fizikai szerkezete valójában karbidokkal, és karbonnal erősített fém. A karbontartalom a felszínen a legmagasabb, ahol gyémántkeménységű réteget alkot. A "revitalizálás" végeredménye egy viszonylag flexibilis alapokra épült extra kemény kopásálló felület.